Notice: Undefined index: prigod in /data/www/www.burv.sk/_admin/.md5 on line 234
Sídelná kapitula | Rímskokatolícka cirkev
Biskupstvo Rožňava
Čo na dnes?
Piatok, 22. 9. 2017, 13:51 hod.
 liturgická farba Piatok 24. týždňa v Cezročnom období NITRA: Svätého Emeráma, biskupa a mučeníka – titul katedrály (v diecéze spomienka; v katedrále slávnosť) 
Dnešné liturgické texty
Diecézne centrum mládeže sv. Jána Pavla II.

Diecézne centrum mládeže sv. Jána Pavla II.
Kontakt
Rímskokatolícka cirkev
biskupstvo Rožňava
Nám. baníkov 20
048 01 ROŽŇAVA
tel: 058 / 78 77 201
fax: 058 / 78 77 210
email: roznava@kbs.sk

Sídelná kapitula

Deň pred inaugurovaním druhého rožňavského biskupa na biskupský stolec, bola 20.11.1776 zorganizovaná Sídelná kapitula v Rožňave.

Zo zakladajúcej listiny Márie Terézie z 15.01.1776 vyplýva, že so súhlasom Svätej Stolice pre zabezpečenie, ochranu a riadenie cirkvi ustanovuje Kapitulu, pozostávajúcu z veľprepošta, lektora, kantora, kustosa a ďalších dvoch. Podľa úmyslu pápeža Pia VI. bola kapitula zabezpečená dôchodkami, hoci skromnými. Dostala majetky v Šahách a Dolných Plachtinciach. O rok neskôr, na žiadosť Kapituly, Mária Terézia poskytla značnú sumu na zakúpenie bohoslužobných rúch a na opravu katedrály. Boli zakúpené štyri domy pre kanonikov, z ktorých jeden dom bol v Brzotíne. Bývali tam dvaja kanonici. Postupne, buď darovaním, alebo kúpou, boli zabezpečené byty pre kanonikov v Rožňave.

Kultúrnej pomoci sa dostalo Kapitule od známeho historika Štefana Katonu, rodom z Boľkoviec, ktorý ako člen Spoločnosti Ježišovej a kanonik Metropoly odkázal svoju knižnicu v roku 1795 Kapitule. V ďalších rokoch knižnica podstatne nevzrástla, pretože nemala viac tak štedrého darcu ani dotácii, ktoré by jej umožnili ďalší rozvoj.