Rímskokatolícka cirkev | Biskupstvo Rožňava

Neustále sa premieňať

Homília Mons. Stanislav Stolárika počas diecéznej púte vo Svätej Zemi – Kána Galilejská 4. 9. 2023

Drahí bratia a sestry, zvlášť vy, tu prítomní manželia, manželské páry, ale aj vy, ktorí ste tu bez svojej „polovičky“, alebo už svojho manžela alebo manželku máte vo večnosti. Možno ste na tomto posvätnom mieste kedysi boli aj spolu ale aj teraz sa váš duchovný zväzok istým spôsobom obnovuje, a žime v istote, sile viery, ktorá hovorí o znova stretnutí sa všetkých v nebi. Toto je dôležité a treba na to pamätať. Zvlášť tu, v Káne si chceme pripomenúť práve dôležitosť požehnania, ktoré dáva Boh pre všetkých, ktorí vstupujú do manželstva. To, že tu teraz máme svätú omšu, je tiež veľký dar. Ale samozrejme nám povedali, aký máme časový limit. Môže nám to pripomenúť, že limit máme v živote všetci. Teda to nie je len limit času tejto svätej omše, limit je aj pre život manželský, aj pre život zasvätený, aj pre život kňaza, biskupa. A vždy je veľmi dôležité, ako tú „vodu“, ktorou každý možno začal svoje životné putovanie v novom štýle života, ako túto „vodu“ bude premieňať na „víno“. To závisí od každého jedného.

Boli sme na Hore premenenia - Tábor. Apoštoli Peter, Jakub a Ján boli pri premenení Pána nadšení a Peter to vyjadril: „Postavme tri stánky...“ (porov. Mk 9, 5). Vy, ktorí ste možno mesiac a pol manželmi alebo krátku dobu, poviete - postavili sme krásne stánky! Chvála Bohu, chvála Pánu Bohu! Ale vy, ktorí ste už nejaký čas dlhšie spolu, cítite, že tá premena „vody na víno“ je niekedy náročnejšia. A že už potom, to nie je len tá „Hora Tábor“, ale to je nasledovanie Ježiša Krista aj v utrpení. Keď Ježiš hovoril o tom, že bude trpieť, Peter hovorí: „Nie, Pane, to sa ti nesmie stať!“ (porov. Mt 16, 22). Ale Pán Ježiš tam hovorí o svojej premene, o premene jeho doterajšieho štýlu života na zemi, na život utrpenia, bez ktorého spásy niet! Vy, ktorí žijete dlhšie v manželstve, tak viete, že bez odriekania, sebazapierania niekedy naozaj aj opravdivého a priameho utrpenia to v živote nejde. Budeme na Hore Blahoslavenstiev a Pán Ježiš nám slovami o blahoslavenstvách znova odporúča cestu premeny: „Blahoslavení chudobní, tichí, milosrdní, šíriaci pokoj...“ (Mk 5, 1-12). Je to adresované každému človekovi. To nie je vznešená reč, to je hodnotná reč, ale zároveň je to obrazne povedané dláždená cesta, ktorou je možné ísť, aby sa išlo cestou premeny. Všetkým vám chcem naozaj poďakovať za vaše svedectvo.

Ak som ja v tejto chvíli limitovaný v dĺžke príhovoru a vôbec aj v slávení tejto svätej omše, vy celým svojím životom nie ste limitovaní dávať svedectvo o sile manželského života, o dôstojnosti manželského života, o usporiadaní, ktoré má svoj počiatok u Boha. Nie je to výmysel človeka a sami viete veľmi dobre, že nevravím do vetra, keď poviem, aké je problematické mladému človekovi dnes uzavrieť manželstvo. Možno pre tlak okolia - všetci žijú tak, bez sobáša, tak ani mňa sa to netýka! Ukáž, že dokážeš vziať na seba túto odvahu svedectva a zaviazať sa na celý život! To je niekedy problém aj pri prijatí záväzkov zasväteného alebo kňazského života, kde sa mladý človek obáva urobiť rozhodnutie na celý život. Ale to hovorí o zodpovednosti alebo nezodpovednosti. Možno aj o nezodpovednosti rodičov, ktorí svojho syna, dcéru k zodpovednému prístupu k životu neviedli.

Všimnite si ako sa veci preklopili do určitej pozície atrakcie. Nikdy sme na Slovensku neslávili svätého Valentína, no odrazu ho slávia tak, že sa do reštaurácie nedostanete! A o čom je sv. Valentín? Bol to kňaz v Ríme, ktorý sobášil rímskych vojakov, aby mali platné manželstvá. Preto bol prenasledovaný, lebo cisár si veľmi dobre uvedomoval, že vojak, ktorý už bude ženatý a bude mať rodinu, už nebude taký bezhlavý a „skákajúci do ohňa“ bezhlavo, ale už bude myslieť na svoju manželku, už bude myslieť na svoju rodinu. A cisár takýchto vojakov – zodpovedných mužov už nepotreboval, On potreboval takých vetroplachov! Aj dnes sme tam - svet potrebuje vetroplachov. Práve svedectvo vášho manželského života a zodpovedného rodičovstva je také veľmi dôležité pre dnešné časy.

Ak budeme pokračovať v línii Fatimy, tak si pripomenieme, čo už vieme veľmi dobre, že posolstvo, hovorí aj o tom, že posledné časy budú o útokoch proti rodine. A to vnímame, že je tu obrovský útok neustále na rodinu. Máme byť vystrašení, pretože už sú tu posledné časy? Viete, kedy bude koniec sveta? O tom dni nevie nikto, ani Pán Ježiš nám to neprezradil. Jednoducho bolo povedané, a to ústami nejedného pápeža: vy sa nesústreďujte na takéto apokalyptické predstavy. Vy sa sústreďte na Pannu Máriu, ktorá je našou nádejou. Ako sme si aj včera pripomenuli – ona je „Stella Maris“ - „Hviezda morská“, ktorá nám ukazuje znova a znova záblesk svitu nádeje, aby sme nenarazili na nejaké nebezpečné skaliská na ktorých by sme si mohli rozbiť svoje životy.

Milí moji, keď o chvíľu budete obnovovať svoj manželský súhlas, verte, že v mojich modlitbách ste vždy, pretože aj ja ďakujem za mojich rodičov, za všetkých tých ďalších rodičov, ktorí ste v rámci svojich možností zodpovedne dávali život, vychovávali deti a snažíte sa aj napriek rôznym skúškam vo svojej trpezlivosti pokračovať ďalej, povzbudzovať. A ostatné už nechávame na Pána Boha. Nech je to Pán Boh, ktorý našu dobrú vôľu aj naďalej posilňuje a požehnáva. Amen.

1 2 3 4 5 6 7 8 >