Rímskokatolícka cirkev | Biskupstvo Rožňava

V rožňavskej katedrále slávili 90. výročie Slovenskej provincie satmárok

V rožňavskej Katedrále Nanebovzatia Panny Márie v sobotu 28. septembra si Kongregácia Milosrdných sestier sv. Vincenta  pripomenula  90. výročie vzniku Slovenskej provincie.  Slávnostnú sv. omšu celebroval rožňavský diecézny biskup Mons. Stanislav Stolárik.  

Ich zakladateľom  je satmársky biskup Ján Hám. Prvé sestry prišli na Slovensko už v roku 1857 a to do Bratislavy, kde prevzali detskú kliniku. Neskôr sestry prevzali v Bratislave aj internát. Vtedy na Slovensku pôsobilo 5 sestier a 5 kandidátok. V roku 1860 začali sestry vyučovať na meštianskej škole v Bardejove. Do Rožňavy sestry satmárky prišli pred 151 rokmi.

„Samozrejme dotvárali svojou prítomnosťou tento kolorit mesta diecézy a mňa značne zaujalo aj to, že predsa sem prišli a postavili kláštor, taktiež školu pre dievčatá. Aj, keď Rožňava mala menej obyvateľov ako dnes, naplnenie ich služby bolo jasné. Otázka duchovného života sa oproti tomu obdobiu trošku zmenila.  Stretli sme sa  v nádeji, že všetko je v rukách Božích. Prosíme a modlíme sa, aby sa sestry aj sem vrátili.“ (Z homílie otca biskupa).

V pamätnej kronike v Rožňave je zapísaný aj historický záznam z 25. marca 2015: „Niekto zaklopal na dvere kláštora v dopoludňajších hodinách. Keď som otvorila, objavil sa v nich novomenovaný otec biskup Mons.  Stanislav Stolárik. Bolo to veľmi milé prekvapenie pre mňa aj pre sestry. Dlho som nestretla takého dobrého a ľudského človeka.“ Napísala už dnes nebohá sr. Agneška. Dnes je už kláštor sv. Vincenta v Rožňave zatvorený.  Sídlo provincie je vo Vrícku. V súčasnosti na Slovensku pôsobí 121 sestier.

V závere otec biskup zaželal všetkým sestrám, aby ich Pán požehnával a poďakoval aj tým sestrám, ktoré v Rožňave počas toľkých rokov pôsobili. Po slávnostnej svätej omši navštívili cintorín, kde sú pochované  sestry z ich Kongregácie.

Janka Mičkaninová Pavelová