Rímskokatolícka cirkev | Biskupstvo Rožňava

Mons. Stanislav Stolárik ďakoval s celou diecézou za Mimoriadny svätý rok milosrdenstva

imgp1862Poďakovanie za Mimoriadny svätý rok milosrdenstva v Rožňavskej diecéze v nedeľu 13. novembra 2016 bolo zároveň spojené s vysluhovaním sviatosti birmovania. Slávnostnej svätej omši v Katedrále Nanebovzatia Panny Márie predsedal Mons. Stanislav Stolárik, rožňavský diecézny biskup; koncelebrovali duchovní správcovia oboch rožňavských farností a kňazi – aulisti rožňavskej diecéznej kúrie.

Dvadsiatich piatich kandidátov na prijatie tejto sviatosti, medzi nimi jednu dospelú veriacu, otcovi biskupovi predstavil don Ján Čapla SDB, administrátor farnosti Rožňava-Juh, ktorý vyzdvihol ich snahu počas prípravy i záverečné „birmovné maturitné skúšky“, v ktorých birmovanci podľa jeho slov výborne obstáli.

Mons. Stanislav Stolárik vo svojom príhovore vyzval dvadsiatich piatich kandidátov, medzi ktorými bola aj jedna dospelá žena, aby napredovali na ceste viery a vytrvali na nej:

„A vtedy, keď pocítite vlastnú slabosť, spomeňte si na Rok milosrdenstva, že cesta k milosrdnému Pánovi je otvorená a on je ten, ktorý prijíma každého, aby nás pozdvihol a znova posilnil na tejto púti.“

Na príklade svätca dňa, sv. Stanislava Kostku, „ktorý prejavil svoju vernosť Pánovi v malých veciach a stal sa veľkým“, všetkým prítomným pripomenul, že „hoci mozaika sa skladá z malých kamienkov, z maličkostí, samotná mozaika – ako hovorieval Michelangelo – už nie je maličkosť. Podobne aj život každého človeka je poskladaný z takzvaných maličkostí, ale samotný život už nie je maličkosť. Samotný život ukazuje v plnosti to, z čoho sú, alebo aké sú práve tieto maličkosti. A kiežby silou práve týchto maličkostí rástla krása obrazu nás všetkých.“

Záverečné obrady svätej omše sa niesli v duchu poďakovania Pánovi za duchovné dobrodenia jubilejného roka prostredníctvom mariánskeho chválospevu Magnifikat a slávnosť zakončilo požehnanie otca biskupa a pápežská hymna.

Fotografie: Štefan Fábián