Rímskokatolícka cirkev | Biskupstvo Rožňava

Futbalový turnaj miništrantov Malohontského dekanátu

Na sviatok sv. archanjelov Gabriela, Michala a Rafaela sa vo farnosti Rimavská Sobota uskutočnil dekanátny futbalový turnaj miništrantov. Celý turnaj začal ráno o 9.00 sv. omšou vo farskom kostole, kde všetci miništranti dostali povzbudenie do hry ako aj do svojho života práve z príkladu troch archanjelov. Tí sú Božou dokonalou trojicou hráčov, ktorých by chcel mať každý tréner vo svojom mužstve. Táto trojica hráčov je totiž univerzálna, či už ich Boh použije vo svojom útoku, obrane, či zálohe. A táto univerzálnosť vo vzťahu k Bohu, ostatným ľuďom a svetu okolo nás je veľkým príkladom pre každého miništranta ako sa správať vo svojom vlastnom živote.

Program sa potom presunul do telocvične gymnázia Ivana Kraska, kde po počiatočnom vysvetlení pravidiel a systému hry, začal futbalový turnaj. Dokopy sa ho zúčastnili štyri mužstvá: farnosť Rimavská Sobota, farnosť Ratkovská Lehota, farnosť Uzovská Panica a filiálka Veľký Blh. Miništranti sa ihneď prispôsobili povrchu telocvične i pravidlám a každý jeden zápas bol napínavý až do poslednej minúty. V hernom systéme, v ktorom hral každý s každým sa vyprofilovali favoriti turnaja, ktorými sa stali mužstvá Uzovskej Panice a Ratkovskej Lehoty. Ich záverečný súboj bol pomyselným finálovým zápasom, ktorý sa v riadnom hracom čase skončil nerozhodne a pri zhodnom počte bodov rozhodoval jedenástkový rozstrel. Ten bol ukončený až v deviatej sérii jedenástkových kopov a víťazom sa stalo mužstvo Ratkovskej Lehoty. Stalo sa tak držiteľom putovného pohára sv. Michala, ktorý v tomto prvom ročníku futbalového turnaja miništrantov, bude zdobiť práve ich farnosť ako víťazného tímu. Na druhom mieste skončil tím Uzovskej Panice a tretie miesto po poslednom odohranom zápase pripadlo tímu Veľký Blh. Štvrté miesto obsadili miništranti Rimavskej Soboty. Každé mužstvo bolo za svoj výkon po skončení turnaja odmenené a po záverečnom vyhodnotení si všetci mohli vychutnať zaslúženú odmenu pre všetkých v podobe spoločného obedového menu, ktoré chutí azda všetkým, a to pizze.

Nadšenie a ochota hrať čisto a férovo zo strany miništrantov je veľkým predpokladom, že aj v budúcnosti sa podobný futbalový turnaj uskutoční či už s väčšou účasťou alebo aj v rámci iných dekanátov a tak pripraviť priestor pre vznik aj diecézneho futbalového turnaja pre miništrantov.

Peter Kovalič - kaplán  [ngg src="galleries" ids="79" display="basic_slideshow" gallery_width="960" gallery_height="720" thumbnail_link_text="všetky foto"]