Rímskokatolícka cirkev | Biskupstvo Rožňava

Obrazy v brožúrke meditácií krížovej cesty v Koloseu sú z Pohorelej

Vatikán 1. apríla (RV) Tento rok bude mať krížová cesta, ktorú sa Svätý Otec František bude modliť spolu s veriacimi na Veľký piatok v Koloseu niečo spoločné aj so Slovenskom. Obrazy výjavov krížovej cesty v brožúrke s textami meditácií, ktorú budú mať veriaci v Ríme k dispozícii, pochádzajú totiž z kostola Sedembolestnej Panny Márie vo farnosti Pohorelá v Rožňavskej diecéze.

Ako dar pre kostol dali v roku 1927 obrazy namaľovať rodáci z Pohorelej, ktorí pracovali v Amerike. Séria 14 výjavov v klasických kompozíciách, vytvorená technikou oleja na plátne (95x125 cm) pochádza z ateliéru Jozefa Neškudlu v Jablonnom nad Orlicí. Obrazy sú zasadené v ozdobných rámoch (124x225 cm) z politúrovaného dreva so zlátenými ornamentmi.

Pri pobožnosti Krížovej cesty v rímskom Koloseu, ktorú sa Svätý Otec František bude modliť spolu s veriacimi na Veľký piatok so začiatkom o 21.15, zaznejú meditácie Mons. Renata Cortiho, emeritného biskupa severotalianskej diecézy Novara. Svojím zamysleniam dal názov „Kríž – žiarivý vrchol lásky Boha, ktorý nás stráži. Aj my sme povolaní byť strážcami z lásky“.

Zdroj: TK KBS (tkkbs.sk) http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20150401026