Rímskokatolícka cirkev | Biskupstvo Rožňava

Pietna spomienka na 60. výročie leteckej tragédie v Lome nad Rimavicou

22263_obr1Klub priateľov histórie vrchov v spolupráci s farnosťou Lom nad Rimavicou zorganizovali pietnu spomienku na 60.vyýročie leteckej tragédie vojenského lietadla.

3. júla 1956 neďaleko obce Lom nad Rimavicou vojenské lietadlo Dakota vletelo do silnej búrky, pričom došlo k poruche krídel a výškového kormidla; lietadlo sa stalo neovládateľným a havarovalo. Kusy stroja boli explóziou rozmetané v úseku troch až štyroch kilometrov od miesta havárie. Bola to jedna z najväčších povojnových leteckých katastrof vo vtedajšom Československu. Pri tejto tragédii zahynulo 21 dôstojníkov československej armády vrátane šiestich členov posádky. 

Iniciátorom postaviť pamätník na počesť obetí tejto havárie bol vtedajší starosta obce Lom nad Rimavicou Vladimír Vetrák, ktorý na otázku, ako sa im podarilo získať podrobnejšie informácie o tejto udalosti, poznamenal: „Viackrát sme písali na ministerstvo obrany, generálny štáb, Múzeum SNP a vojenské letisko Sliač. Odpovedali, že o havárii nič nevedia. O podrobnostiach tejto desaťročia utajovanej leteckej tragédie som sa dozvedel až z odtajneného vyšetrovacieho spisu Vojenského ústredného archívu v Prahe, ktorý bol odtajnený až po 50 rokoch. Odtiaľ nám poslali overené kópie dokumentov o havárii, zoznam obetí aj historické fotografie. Na verejnosti kolovali rôzne dohady, že misia bola tajná, dokonca sa hovorilo aj o sabotáži.“

Na mieste havárie vojenského lietadla D-47 v chotári obce Lom nad Rimavicou, časti Poľanská, bol 29. júla 2011, pri príležitosti 55. výročia tragédie postavený štvormetrový drevený kríž a osadený masívny žulový kameň s pamätnou tabuľou 21 obetí nešťastia s informačnou tabuľou.

V piatok 8. júla 2016 sa konala pietna spomienka pri príležitosti 60. výročia tejto tragédie, ktorá sa začala preletom vojenských lietadiel, kladením vencov za sprievodu Vojenskej hudby Ozbrojených síl Ministerstva obrany SR, príhovormi hostí a svätou omšou, ktorú celebroval ordinár Ozbrojených síl a ozbrojených zborov Slovenskej republiky Mons. František Rábek za účasti viacerých kňazov Rožňavskej diecézy. Na počesť obetí havárie bolo vysadených 21 stromčekov, ktoré vojenský ordinár pri sv. omši požehnal.

Rožňavský diecézny biskup Mons. Stanislav Stolárik nemohol byť na slávnosti osobne prítomný, avšak prostredníctvom farského administrátora v Lome nad Rimavicou vdp. Ivana Kaličiaka odovzdal prítomným pozdrav a svoje biskupské požehnanie.

Rožňavskú diecézu informoval Ing. Ervín Jakubec.

Zdroj: TU

Fotogalérie z akcie: TU